dj na wesele

Trudno wyobrazić sobie wesele bez muzyki. Już łatwiej wesele bez tańców, ale bez towarzyszącej w tle muzyki? Nigdy!

Źródła muzyki najczęściej są dwa: weselny zespół albo DJ. Wiele osób, zwłaszcza tych ze starszego pokolenia, jest przyzwyczajonych do tego, że muzykę serwuje zespół muzyczny. Nawet przeglądając ogłoszenia w internecie czy gazetach pod hasłem muzyka na wesele z Warszawy czy innego miasta, znajdujemy nikogo innego, jak zespół właśnie – zupełnie jakby było to oczywiste, że jest to jedyne możliwe rozwiązanie w tej kwestii.

Coraz częściej jednak młodzi ludzie decydują się na zatrudnienie DJ na wesela. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Koszty zatrudnienia DJ na weselu

Pierwszą, najwyraźniejszą korzyścią dla organizatorów wesela, jest zdecydowana oszczędność przy zatrudnieniu DJ-a. To dosyć oczywiste, że DJ, który działa sam, weźmie za swój występ mniej, niż np. pięcioosobowy zespół, który musi podzielić się zyskami. Ponadto DJ nie musi aż tak ciężko się wysilać podczas pracy – obsługa jego sprzętu jest zdecydowanie lżejsza, niż śpiewanie i granie na instrumentach przez cały wieczór, czasami do rana. To kolejny czynnik, który zmniejsza stawki DJ-a. Ponadto przy takim rozwiązaniu możemy liczyć na oszczędności z dość nieoczywistego źródła – catering weselny zapewniamy dodatkowo tylko jednej osobie, a nie całemu zespołowi. Czasami zmniejsza to nasz koszt o 1000 i więcej złotych.

Repertuar DJ a repertuar zespołu

Warto zwrócić także uwagę na jeszcze jedną rzecz: przeglądając, jaki repertuar ma przeciętny dj na wesele z Warszawy, a co może zagrać zespół, zauważamy wyraźną dysproporcję. DJ jest w stanie bardziej dopasować się do nawet dość wyrafinowanych gustów muzycznych, niż zespół. Nie jest problemem zagrać dla niego klasykę jazzu, a potem przerzucić się na indie rock i klasykę popu graną obecnie w radio. Zespół musi wcześniej przygotować swój repertuar, opracować nuty, wokal, wykonać sporo prób, dlatego mniej elastycznie podchodzi do zmian w najczęściej granych utworach.